Jakie są rasy psów myśliwskich?
1 August 2023
Jakie są rasy psów myśliwskich?

Psy myśliwskie to specjalnie wyszkolone zwierzęta wykorzystywane w celu pomocy myśliwym podczas polowań. Ich zadaniem jest wspomaganie w tropieniu, znajdywaniu i aportowaniu zwierzyny, a także utrzymanie kontaktu wzrokowego z tropioną zwierzyną. Sprawdźmy, jakie są popularne rasy psów myśliwskich oraz czym charakteryzuje się każda z nich. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

1. Aportery

Nasze zestawienie zaczniemy od najpopularniejszej psów myśliwskich, czyli aporterów. To psy specjalnie szkolone do aportowania, czyli przynoszenia upolowanej zwierzyny lub innych przedmiotów. Jedną z głównych ich zalet jest duża wytrwałość. Z tego też powodu działają aż do momentu znalezienia zwierzyny. Najpopularniejsze rasy w tej grupie to labradory, chociaż szkoli się także m.in. cocker spaniele oraz golden retrievery.

2. Dzikarze

Jak sama nazwa wskazuje, są to psy myśliwskie pomagające w polowaniach na dziki. Aby było to możliwe, zwierzęta te muszą cechować się zwinnością, szybkością, a także niewielkimi rozmiarami. Celem w tym przypadku nie jest bowiem atak, a osaczenie dzika tak, aby jego upolowanie było łatwiejsze. Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne, to psy te muszą być odważne i zdeterminowane. Szkolone są więc w taki sposób, aby podążały za dzikami oraz zmuszały zwierzęta do zatrzymywania się. Dzięki temu oddanie strzału jest znacznie łatwiejsze oraz myśliwy może być zdecydowanie bardziej precyzyjny.

Psem myśliwskim, który może być dzikarzem jest m.in. terier myśliwski. 

rasy psów myśliwskich

3. Psy gończe

Ich głównym zadaniem jest śledzenie śladu zapachowego i utrzymanie kontaktu wzrokowego z tropioną zwierzyną, co ma umożliwiać myśliwym podążanie za nią i przeprowadzenie udanego polowania. Mają one z zasady wyostrzone zmysły, zwłaszcza węch, który jest kluczowy w ich pracy. Są znane również ze swojego silnego instynktu łowieckiego, wytrzymałości i determinacji w tropieniu zwierzyny i to także na trudniejszych terenach.

Warto też zaznaczyć, że gończe psy myśliwskie często pracują w grupach (sforach). Sprawia to, że ich praca jest jeszcze bardziej efektywna i tym samym stają się bardziej użyteczne podczas polowań.

Przykładem rasy psa myśliwskiego jest terier walijski, który hodowany jest zazwyczaj do polowania na lisa, borsuka i zająca.

4. Wyżły

Wyżeł to grupa ras psów myśliwskich, które są znane ze swojej zdolności do tropienia, wskazywania i aportowania zwierzyny. Wyżeł to w praktyce słowo pochodzenia francuskiego, które oznacza "wskazywać", co odzwierciedla główną umiejętność tych psów, czyli wskazywanie miejsca, w którym znajduje się zwierzyna.  To inaczej stójka będąca jedną z charakterystycznych cech ukształtowanych genetycznie u tej rasy i stanowi swego rodzaju napięcie przed ostatnim skokiem na zwierzynę. Psy te muszą charakteryzować się energicznością oraz oczywiście wyostrzonymi zmysłami. Pod względem budowy cechują się też szczupłą sylwetką, a także wysokimi kończynami.

Psy myśliwskie z tej grupy to m.in. wyżły niemieckie i weimarskie, które określa się jako wprost stworzone do polowań.

5. Posokowce

Ta nietypowa nazwa pochodzi od słowa „soucher”, które oznacza „szukać”. Są więc hodowane i szkolone do tropienia oraz śledzenia zwierzyny na podstawie śladów zapachowych. Z tego też powodu muszą cechować się silnie wyostrzonym węchem i wytrzymałością, a także umiejętnością do trwającej niejednokrotnie bardzo długo pracy w różnym terenie. Kiedy korzysta się z ich pomocy? Posokowce zazwyczaj wspierają myśliwych podczas polowań na jelenie, zające, a także dziki. Wówczas mają za zadanie utrzymywanie kontaktu ze śladem zwierzęcia i pomaganie myśliwym w tropieniu.

Jak widać psy myśliwskie stanowią ogromne wsparcie podczas polowań. Kluczowe jest jednak to, aby w odpowiedni sposób dobrać rasę takiego zwierzęcia, a także dobrze je wyszkolić. Bowiem bez tego nie będzie on stanowił dostatecznego wsparcia, a jedynie przeszkodę w trakcie polowań.

Z naszego bloga dowiesz się także jak ubrać się na polowanie, aby ułatwić sobie cały proces.