Jakie wyróżniamy sposoby polowania na zwierzynę?
18 January 2023
Jakie wyróżniamy sposoby polowania na zwierzynę?

Polowanie to dziedzina, w której niezwykle ważna jest umiejętność wyczucia terenu oraz odpowiedniego dobierania narzędzi i technik. W zależności od tego, jaki gatunek zwierzyny myśliwy chce upolować, musi zastosować odpowiednie metody polowania. Może to być polowanie z użyciem psów, podchodzenie zwierzyny z ukrycia. Wszystko to wymaga od polującego sprawności fizycznej, zdolności taktycznych oraz dobrej znajomości zachowań zwierzyny. Jakie są najbardziej znane sposoby polowania na zwierzęta? Poznaj najskuteczniejsze metody. Zapraszamy!

Od czego zależy wybór metody polowania?

Jeżeli chodzi o sposoby polowania, to ich wybór zależny jest od bardzo wielu czynników. Jako kluczowe z nich można wskazać:

  • Rodzaj zwierzyny — niektóre metody polowania są skuteczniejsze na konkretne rodzaje zwierząt. Na przykład polowanie na kaczki wymaga innej taktyki niż polowanie na jelenie;
  • Miejsce polowania — istotne jest to, czy poluje się w lesie, na otwartej przestrzeni, w wodzie lub w innym środowisku;
  • Warunki pogodowe — deszcz, śnieg, mróz i inne warunki pogodowe to czynniki, które mogą wpływać na wybór metody polowania;
  • Dostępne sprzęty i narzędzia — dostęp do konkretnej broni i dodatkowych akcesoriów także ma wpływ na wybór metody polowania;
  • Przepisy prawne — w wielu krajach istnieją ograniczenia dotyczące rodzajów broni lub innych narzędzi, które można używać podczas polowania, dlatego też prawo jest kluczowe w wyborze metody;
  • Osobiste preferencje i umiejętności — wybierając metodę polowania bierze się pod uwagę swoje własne upodobania, a także to, czy dany sposób jest komfortowy i przynosi efekty. 

sposoby polowania na zwierzęta

Jakie metody polowania na zwierzęta można wyróżnić?

Polowanie z zasiadki

Polowanie z zasiadki to sposób polowania, podczas którego, myśliwy siedzi w ukryciu w miejscu, w którym spodziewa się zobaczyć zwierzynę. Może to być np. siedzenie na platformie zamontowanej na drzewie. Myśliwy czeka w ukryciu, aż zwierzyna się pojawi i wtedy oddaje strzał. Polowanie z zasiadki jest często stosowane do polowania na dziki, jelenie, sarny i inne gatunki zwierząt.

Polowanie na wab

Polowanie na wab to metoda polowania, w której myśliwy używa specjalnie przygotowanego dźwięku lub zapachu, zwanego "wabikiem", by przyciągnąć zwierzynę w określone miejsce. Wabiki mogą być używane w połączeniu z innymi metodami polowania, takimi jak na przykład polowanie z zasiadki. Polowanie na wab można wykorzystać przy polowaniu na praktycznie każdą zwierzynę, co stanowi dużą zaletę. Myśliwy może samodzielnie wydawać dźwięki. 

Polowanie na dreptaka

Polowanie na dreptaka to kolejna dość popularna metoda polowania, która często wykorzystywana jest przez myśliwych, polujących indywidualnie z psem. Pies przeszukuje teren przed myśliwym, a wykrycie zwierzyny sygnalizuje „stójką”. Następnie myśliwy może podejść do zwierzyny i oddać strzał. Istotne jest jednak to, że należy posiadać ułożonego i posłusznego psa. 

Polowanie z podjazdu

Jeżeli chodzi o polowanie z podjazdu, to jest to sposób polowania na zwierzynę, do którego wykorzystuje się czterokołowy pojazd konny bez bocznych desek lub lekkie sanie. Absolutnie zakazane, a także nieetyczne jest używanie pojazdów mechanicznych, jak na przykład samochodów i quadów. Sama ta metoda jest niewymagająca i bardzo efektywna, dlatego warto stosować ją na przykład podczas polowania na lisy, gęsi czy też kaczki. 

Polowanie z podchodu

Polowanie z podchodu to metoda polowania, w której myśliwy porusza się powoli i ostrożnie, starając się zbliżyć do zwierzyny, zanim ta go zauważy. Myśliwy używa różnych taktyk, takich jak krycie się za przeszkodami, by zbliżyć się do zwierzyny. Polowanie z podchodu jest często stosowane do polowania na zwierzynę płową, dziki, czy piżmaki. 

Polowanie po tropie

Polowanie po tropie to metoda polowania, w której myśliwy szuka śladów zwierzyny, takich jak odciski łap, włosy lub mocz, by zlokalizować i polować na zwierzynę. Myśliwy może używać różnych narzędzi, takich jak lornetki lub specjalne latarki, by lepiej widzieć ślady zwierzyny. 

metody polowania

Jeżeli chodzi o sposoby polowania na zwierzęta, to można ich wyróżnić naprawdę wiele. Warto dostosować taktykę do swoich umiejętności, a także potrzeb.

Zobacz także jak wygląda polowanie na zające.