Lis to pospolity drapieżnik, który występuje na terenie Polski, a jego populacja jest stosunkowo wysoka - w 2021 roku liczebność tej zwierzyny łownej sięgała prawie 200 tysięcy sztuk. Polowanie na lisa jest bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale i również innych krajach na świecie. Jego historia sięga XV wieku - to właśnie w tym okresie na terenie Wielkiej Brytanii rozpoczęto polowania na tę rudą zwierzynę. Jakie są najlepsze metody na upolowanie lisa? Jak powinno przebiegać polowanie na lisy z wabikiem? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu. Zapraszamy!
Gdzie w Polsce występują lisy?
Lis zamieszkuje przede wszystkim tereny zalesione, pola, a także łąki. Z uwagi na fakt, że bardzo przywiązuje się do danego miejsca, można spotkać go na stałych szlakach. Lisy kopią nory, w których chowają się w przypadku niebezpieczeństwa lub trudnych warunków pogodowych.
Jak przebiega polowanie na lisa w Polsce?
Polowanie na każdą zwierzynę w Polsce, nie tylko lisy, uregulowane jest prawnie. Prawo łowieckie zezwala na polowanie na lisa w okresie od 1 czerwca do 31 marca. Polowanie przez cały rok możliwe jest jedynie na terenach łowieckich, na których występuje głuszec lub cietrzew, lub na których w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło zasiedlenie zająca, bażanta lub kuropatwy. Lis to zwierzyna, która żeruje głównie w nocy, dlatego dobrą wiadomością dla myśliwych jest to, że prawo łowieckie zezwala na polowanie na lisa także od zachodu do wschodu słońca. Może ono odbywać się z udziałem psów.
Jak polować na lisy? Metody
Polowanie na lisy może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. W celu upolowania zwierzyny można zastosować kilka metod. Poznaj najskuteczniejsze z nich!
Polowanie z podjazdu
Rodzaj polowania, jakim jest polowanie z podjazdu, wymaga od myśliwego wykorzystania sań lub czterokołowego pojazdu konnego bez bocznych desek. Metoda ta polega na objeżdżaniu zwierzyny i stopniowym zmniejszaniu kręgów, w celu zbliżeniu się do lisa. W momencie, gdy będzie to możliwe, należy oddać strzał. W przypadku tej metody zabronione jest wykorzystywanie quadów, samochodów oraz innych tego rodzaju pojazdów.
Polowanie na lisa z psem
Wielu myśliwych decyduje się na polowanie z psem nie tylko na lisy, ale też inną zwierzynę. Zwierzęta te pomagają w wybawieniu celu z kryjówki. Należy jednak zachować czujność i uwagę, gdyż zwierzyna może szybko i niespodziewanie opuścić norę, w której się znajduje.
Polowanie na zasiadkę
Kolejnym skutecznym sposobem polowania na lisy jest czatowanie, aż cel wyjdzie ze swojej kryjówki na żer. Dodatkowo można spróbować go wybawić dzięki przynęcie w postaci padliny lub odpadów rybnych. Jakie jeszcze metody polowania warto znać?
Polowanie na lisy z wabikiem - czy to skuteczna metoda?
Zanim przejdziemy do tego, czy polowanie na lisa z wabikiem to skuteczna metoda, warto wyjaśnić, na czym w ogóle ona polega.
Polowanie na wab polega na naśladowaniu odgłosów danej zwierzyny lub jej ofiar, w celu wybawienia z kryjówki, a następnie oddaniu strzału. Czy sprawdzi się ona podczas polowania na lisy?
Jeżeli chodzi o polowanie na wab, to metoda, którą wykorzystuje się do polowania na drapieżniki, w tym lisy. To jedna ze skuteczniejszych metod, którą może zastosować myśliwy, aby wybawić zwierzynę z kryjówki.
Jak polować na lisy z wabikiem?
W celu zapolowania na lisy z wykorzystaniem tej metody warto zdecydować się na zakup wabików zapachowych lub dźwiękowych. Równie skuteczne jest naśladowanie dźwięków przez myśliwego, które zachęcą lisa do wyjścia z kryjówki.
Warto zdecydować się na polowanie na lisa z wykorzystaniem wyżej wymienionych metod. Dowiedz się również, jak powinno wyglądać polowanie na jelenie w Polsce.