Polowanie na dziki - najważniejsze informacje
29 November 2022
Polowanie na dziki - najważniejsze informacje

Do jednego z popularniejszych polowań można z pewnością zaliczyć polowanie na dziki. To zwierzyna, której populacja w Polsce jest dość liczna - szacuje się, że obecnie na terenie kraju występuje ich około 300 tysięcy sztuk. Jakie są cechy charakterystyczne dzika i jakie zmysły posiada najbardziej rozwinięte? Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdziesz poniżej. Poznaj najważniejsze informacje o dzikach!

Co warto wiedzieć o dzikach?

Na terenie Polski można głównie spotkać dziki z gatunku dzików euroazjatyckich. Zwierzyna ta zasiedla głównie tereny zalesione, ponieważ to właśnie na takich obszarach może znaleźć pożywienie i schronienie. Bardzo często jednak słyszy się o tym, że dziki były widziane na terenach zamieszkałych przez człowieka. 

Dzik to gatunek uznawany za inwazyjny, ponieważ zagraża środowisku. Z tego też powodu nie podlega on ochronie sezonowej (zostało to określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne). 

Wzrok dzika jest dość słaby, jednak posiada on bardzo rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Głównie z uwagi na ten fakt, bardzo często poluje się na tę zwierzynę w nocy. 

polowania na dziki

Polowanie na dziki w Polsce

Dzik należy do nielicznej grupy zwierzyny, na którą w Polsce można polować całorocznie. Wynika to z faktu, że poza naturalnym naturalnymi warunkami występowania, zagraża faunie i florze. Dzięki polowaniom na dziki możliwe jest skuteczne zmniejszenie ich populacji, a także zapobiegnięcie rozwoju różnych chorób, które przenoszone są właśnie przez tę zwierzynę. Jak powinno wyglądać polowanie na dziki? 

Jak polować na dziki?

Na dziki należy polować wtedy, gdy wykazują one największą aktywność. To zwierzyna, która przywiązuje się do jednego miejsca, dlatego warto szukać ich tam, gdzie jest najwięcej śladów zwierzęcia. 

Warto pamiętać o tym, że dzik posiada słabo rozwinięty zmysł wzroku, jednak bardzo dobrze słyszy. Podczas polowania na dziki należy zachować ostrożność i nie hałasować. Każdy większy szmer może sprawić, że polowanie nie zakończy się sukcesem. Warto schować się i czekać na zwierzynę, a gdy już się ją odnajdzie - śledzić ją i oddać strzał wtedy, kiedy będzie to możliwe. 

Czy polowanie na dziki w nocy jest legalne?

Dzik to zwierzyna, na którą można, a nawet warto polować w nocy. Polowanie na dziki nocą zwiększa szansę na efektywne zakończenie polowania. W ciemnościach trudno jest jednak dostrzec zwierzynę, dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w taki sprzęt jak: lunety termowizyjne, czy też nasadki termowizyjne.

Warto zaznaczyć, że dziki to jedna zwierzyna, na którą można polować z użyciem urządzeń termowizyjnych. Zostało to wskazane w rozporządzeniu Ministra Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Zgodnie z nim: “do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych.”

Z jakiej broni można strzelać do dzików?

Do polowania na dziki w Polsce można użyć broni myśliwskiej o gwintowych lufach, a także minimalnym kalibrze 5,6 mm. Jeżeli natomiast chodzi o amunicję, to można stosować naboje z pociskami półpłaszczowymi. Zabronione jest jednak stosowanie światła sztucznego - jest to możliwe jedynie w celu poszukiwania postrzałka.

polowanie na dziki

Co jeszcze warto mieć, polując na dziki?

Wybierając się na polowanie na dziki, warto mieć ze sobą nie tylko urządzenia termowizyjne, ale i również dobrze dopasowaną odzież myśliwską. Bardzo pomocne są także wabiki na dziki. Skuteczne jest wydawanie dźwięków, które przywołują zwierzynę, a także stosowanie wabików dźwiękowych lub zapachowych, które zachęcają zwierzynę do przybycia w określony teren. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak polować na dziki!

Zobacz także polowanie na ptaki.