Posiadanie broni w Polsce nie jest legalne, jeżeli nie posiada się odpowiedniego pozwolenia. Regulowane jest to ustawą z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Z tego też powodu, zdobycie pozwolenia na broń, a także promesy na jej zakup, nie należy do najłatwiejszych czynności. Jak uzyskać promesę na broń myśliwską? Z tego wpisu dowiesz się, ile kosztuje zdobycie tego uprawnienia, kto je wydaje, ile czasu jest ważne, a także wiele, wiele więcej. Zapraszamy do lektury!
Co to jest promesa na broń?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest promesa na zakup broni myśliwskiej. Jest to rodzaj zaświadczenia pozwalającego na nabycie określonego rodzaju broni oraz amunicji, które zostały wskazane na wydanym dokumencie. Zawiera ona również informacje, ile sztuk broni można nabyć, podczas jej okazania. Dokument ten stanowi podstawę do nabycia broni - bez niego nie ma możliwości zakupu zarówno broni palnej, jak i również potrzebnej do niej amunicji.
Kto może uzyskać promesę na broń myśliwską?
O uzyskanie promesy na broń może starać się osoba, która uprzednio dowiadywała się jak zdobyć pozwolenie na broń myśliwską, zdała egzamin i złożyła wszystkie niezbędne w tym celu dokumenty. Warunkiem jest również przebadane zdrowie psychiczne, niestanowiące zagrożenia dla siebie, oraz innych ludzi funkcjonujących wokół.
Jak powinien wyglądać wniosek o wydanie promesy na zakup broni?
Składając dokument, jakim jest wniosek o wydanie promesy na zakup broni należy zawrzeć informacje, ile sztuk broni chce się nabyć oraz w jakim celu. Całe podanie należy odpowiednio uzasadnić, tak, aby organ wydający nie miał żadnych wątpliwości, czy na pewno może wydać promesę. Należy również umieścić tam serię, numer i datę pozwolenia na broń, wydanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Wyłącznie na tej podstawie może zostać wydana promesa na broń myśliwską.
Ile sztuk broni można nabyć na podstawie promesy?
Promesa uprawnia do nabycia wyłącznie określonej na dokumencie liczby broni i amunicji. Za pomocą uzyskanego pozwolenia nie można nabyć więcej sztuk, jednak można pozyskać jej mniej. Nie jest to jednak opłacalne, dlatego składając pozwolenie na broń warto zgłosić chęć nabycia większej ilości. Warto jednak wiedzieć, że kupując u sprzedawcy 1 sztukę broni, a posiadając pozwolenie na 10, traci się później możliwość zakupu kolejnych sztuk, gdyż promesa musi zostać pozostawiona u sprzedawcy, jako dokument potwierdzający, że została ona sprzedana wskutek ukazanego zaświadczenia.
Ile kosztuje promesa na zakup broni?
W przeciwieństwie do ceny promesy, cały proces zdobycia pozwolenia na broń jest stosunkowo drogi, ponieważ może wynosić do nawet do kilku tysięcy złotych. Jest to jednak niezbędny proces, który należy przejść, jeżeli w ogóle chce się rozpocząć starania na zgodę o uzyskanie określonej ilości sztuk broni i amunicji. Składając dokument, jakim jest promesa na zakup broni należy uiścić opłatę w kwocie 17 złotych. Opłatę tę należy wnieść wraz ze składanym wnioskiem.
Ile czasu jest ważna?
Kolejną kwestią, o jakiej warto wspomnieć jest czas ważności promesy na broń myśliwską. Dobrą wiadomością jest to, że wydana promesa nie posiada czasu ważności - stanowi ona dokument, który wydawany jest bezterminowo, dlatego też broń i amunicję można nabyć w dowolnym momencie od jej uzyskania. Co ważne, zakupioną broń należy zarejestrować do maksymalnie 5 dni od jej nabycia. W przeciwnym razie można narazić się na karę grzywny, a nawet i aresztu.
Kto wydaje promesy na broń?
Zarówno pozwolenie, jak i promesę na nią oraz amunicję, wydaje ten sam organ, jakim jest Komendant Wojewódzki Policji. Wniosek, wraz z uargumentowaną przyczyną jej posiadania, należy złożyć w Wydziale Postępowań Administracyjnych.