Pozwolenie na broń - jak ją zdobyć?
27 May 2022
Pozwolenie na broń - jak ją zdobyć?

Zdobycie pozwolenia na broń myśliwską nie jest łatwym zadaniem. Wymaga nie tylko zaangażowania, ale również czasu. Jeśli jesteś zainteresowany wstąpieniem do koła łowieckiego i rozpoczęciem swojej przygody z myślistwem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. 

Myślistwo to dla wielu osób pasja, która całkowicie zmienia ich życie. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać pozwolenie na broń i jak przebiega cała procedura. 

Kto może się starać o pozwolenie na broń myśliwską?

Posiadanie broni wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje oraz innych osób, nie dziwi więc, że nie każdy może się nią posługiwać. Konieczna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. W naszym kraju staranie się o pozwolenie na broń myśliwską jest czasochłonnym zajęciem, warto jednak o nie wystąpić, ponieważ otwiera ono drogę do wspaniałej przygody, jaką jest łowiectwo. 

Jak zdobyć pozwolenie na broń? Podstawę prawną stanowi tutaj ustawa o broni i amunicji. Bardzo dokładnie określa ona, że o posiadanie broni myśliwskiej mogą się ubiegać osoby, które spełniają poniższe wymagania:

  • ukończyły 18 lat,
  • na stałe mieszkają w Polsce,
  • są członkami Polskiego Związku Łowieckiego,posiadają zaświadczenie o niekaralności,
  • posiadają badania potwierdzające zdrowie psychiczne oraz brak uzależnienia od alkoholu i innych środków psychotropowych,
  • odbyły obowiązkowy staż.

Obowiązkowy staż

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do PZŁ o możliwość odbycia stażu – jest to niezbędne, by otrzymać pozwolenie na broń myśliwską. Staż odbywa się w lokalnym kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny i trwa minimum 1 rok. 

Daje on możliwość poznania “zawodu” myśliwego od podszewki i pozwala na zdobycie niezbędnego doświadczenia w zakresie gospodarki łowieckiej, dokarmiania zwierzyny, miejsc jej bytowania czy budowy urządzeń łowieckich. Jest to niezwykle przydatne podczas późniejszych polowań – doświadczony myśliwy wie, gdzie znaleźć zwierzynę, jak się z nią obchodzić oraz jak uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowania.

Jak zdobyć pozwolenie na broń

Jak zdobyć pozwolenie na broń myśliwską? Członkostwo w Polskim Związku Łowieckim

Pierwszą kwestią, o którą powinny zadbać osoby starające się o pozwolenie na broń jest członkostwo w PZŁ – może to zrobić zarówno osoba należąca do lokalnego koła łowieckiego, jak i niezrzeszona. Ta pierwsza droga zazwyczaj jest jednak szybsza. Członkostwo w związku to nie tylko formalność – pozwala ono na przynależność do grupy, która dzieli podobną pasję, może się wzajemnie wspierać i inspirować.

Szkolenie dla przyszłych posiadaczy broni myśliwskiej

Po zakończeniu stażu kandydat musi przejść szkolenie, podczas którego zdobywa wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa łowieckiego, zasad polowań, właściwego doboru i użytkowania broni myśliwskiej itp. Taki kurs trwa określoną w PZŁ liczbę godzin i kończy się przystąpieniem do 3- etapowego egzaminu. Składa się on z części:

  • pisemnej,
  • ustnej,
  • praktycznej

Pozytywne ukończenie egzaminu daje prawo do złożenia wniosku do PZŁ o przyznanie członkostwa w kole łowieckim. 

Jak zdobyć pozwolenie na broń? Wniosek do WPA

Po przyjęciu do Polskiego Związku Łowieckiego konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku o pozwolenie na broń do Wydziału Postępowań Administracyjnych. Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie lekarskie oraz psychologiczne,
  • zaświadczenie o przynależności do PZŁ oraz o zdaniu egzaminu,
  • 2 zdjęcia,
  • kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość, 

Odpowiedź z WPA zazwyczaj przychodzi w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli będzie ona pozytywna, konieczne jest jeszcze otrzymanie promesy na zakup broni.

Po zakupie broni niezbędne jest jej zarejestrowanie. Właściciel ma na to 5 dni. Otrzyma wtedy legitymację posiadacza broni, która upoważnia do zakupu amunicji. Może również rozpocząć swoją przygodę z łowiectwem, mając pewność, że jest do niej dobrze przygotowany.