Myślistwo to obszar, który wymaga nie tylko doświadczenia, ale również dużej wiedzy. Należy znać terminy okresów łowieckich poszczególnych gatunków, być na bieżąco z nowinkami technologicznymi itd. Dziś na blogu poruszymy temat polowania na jelenie. Kiedy jest możliwe? Jakie uprawnienia są do tego niezbędne i który rodzaj broni oraz amunicji najlepiej wybrać? Wyjaśniamy.
Kiedy można polować na jelenie i jak się do tego przygotować?
Występujące w Polsce jelenie szlachetne są przedstawicielami zwierzyny płowej. Są to zwierzęta stadne, które żyją w tzw. chmarach, składających się z byków, łań i cielaków. Przewodnikiem stada zazwyczaj jest łania – licówka. Jelenie można spotkać na znacznym obszarze Polski. Zamieszkują one lasy, najczęściej z dostępem do jezior, rzek czy mokradeł.
Polowanie na jelenie wymaga sporej wiedzy i umiejętności, może jednak przynosić wiele satysfakcji. Jest ono możliwe w większej, zorganizowanej grupie lub indywidualnie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polowania na jelenie mogą się odbywać od jesieni do zimy. Dokładne daty są uzależnione od rodzaju zwierzyny i terenu:
- polowanie na jelenie (byki) w drugim roku życia od 21 sierpnia do 28 lutego. Natomiast na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i pomorskiego od dnia 1 czerwca do końca lutego. Natomiast na byki w trzecim i kolejnym roku życia od 21 sierpnia do końca lutego.
- polowanie na cielęta – od 1 września do 28 lutego, a na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i pomorskiego od 1 września do 31 marca.
- polowanie na łanie – od 1 września do 15 stycznia. Na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i pomorskiego od 1 czerwca do 31 lipca i od 1 września do 15 stycznia.
Przestrzeganie tych terminów jest niezwykle ważne, ponieważ wszelkie uchybienia mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami.
Polowanie na jelenie – uprawnienia
Każdy myśliwy musi posiadać pozwolenie na użytkowanie broni. W przypadku polowania na jelenia – byka niezbędne są również uprawnienia selekcjonerskie. Aby wziąć udział w łowach na łanie i cielęta – zarówno w formie indywidualnej, jak i zbiorowej - wystarczą uprawnienia podstawowe. Na jelenie można polować wyłącznie w dzień, nie dopuszcza się łowów po zmroku.
Myśliwi mogą liczyć na trofea w formie skóry, medalionów, poroża czy kłów nazywanych grandlami.
Jaką broń i amunicję wybrać polując na jelenie?
Polowanie na jelenie wymaga dużych umiejętności praktycznych oraz wiedzy dotyczącej doboru właściwego sprzętu.
Osoba, która decyduje się na zakup broni musi wiedzieć czy będzie uczestniczyć w polowaniach indywidualnych czy zbiorowych. Do wyboru odpowiedniego kalibru może posłużyć wiedza o odpowiedniej liczbie dżuli na 100m oraz aspekty związane z dalsza obróbką otrzymanego mięsa z jelenia. Najczęściej wybieranymi modelami na tego rodzaju polowania są sztucery.
Największy wybór tego typu broni z najwyższej półki można znaleźć w naszym sklepie. Dodatkowo oferujemy również profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze najlepszego sprzętu.
Do polowania na jelenie wykorzystuje się amunicję kulową myśliwską, dopasowaną do używanej broni.
Jak zwiększyć swoją skuteczność?
Obserwacja zwierzyny oraz oddawanie strzałów z dużej odległości nie należy do łatwych zadań. Aby poprawić celność i osiągać lepsze efekty, warto zdecydować się na wybór profesjonalnego sprzętu.
Podczas polowania na jelenie z pewnością przydadzą się lornetki myśliwskie, lunety, noże czy odzież myśliwska.