Jak wyczyścić czoki? Instrukcja krok po kroku
25 September 2024
Jak wyczyścić czoki? Instrukcja krok po kroku

Jak wyczyścić czoki w broni, by utrzymać ją w najlepszej kondycji, ale w trakcie konserwacji ich nie zniszczyć? Podpowiadamy.

Jak wyczyścić czoki do broni — potrzebne narzędzia

Zacznijmy od tego, co musisz przygotować przed przystąpieniem do czyszczenia czoków w broni. Przydadzą Ci się:

  • szczotka nylonowa do czyszczenia broni;
  • szczotka miedziana do czyszczenia broni;
  • szczoteczka do czyszczenia gwintów (dość twarda, ale nie szorstka, by nie porysować czoków od zewnątrz);
  • zmywacz do zabrudzeń, najlepiej w formie sprayu z rurką, która dotrze do wnętrza czoków;
  • ceramiczny smar do broni (wysokotemperaturowy, stały) — polecamy np. z firmy Riflecx;
  • szmatka (np. ściereczka z mikrofibry);
  • duża szczotka do czyszczenia lufy, miękka, długa;
  • odpowiednie klucze do odkręcania czoków — zawsze są załączane przez producenta do broni; jeśli jednak zdarzyło Ci się je zgubić, możesz je dokupić w odpowiednim wariancie na stronie Kniei w kategorii czoki. Szczególnie polecamy produkty marki Browning

Wskazówka: na naszej stronie znajdziesz gotowe zestawy do czyszczenia broni, zarówno śrutowej, jak i kulowej, więc jeśli nie chcesz kompletować narzędzi pojedynczo — postaw na sprawdzone rozwiązania.

Jak wyczyścić czoki krok po kroku?

Przejdźmy teraz do kolejnego etapu — czyszczenia czoków w praktyce. Wystarczy 7 prostych kroków. 

Krok 1: Sprawdzenie broni i bezpieczeństwa

Zanim przystąpisz do czyszczenia czoków, upewnij się, że broń jest rozładowana i zabezpieczona. To podstawowa zasada bezpieczeństwa przy pracy z bronią palną.

Krok 2: Wykręcenie czoków

Za pomocą specjalnego klucza wykręć czoki z lufy. Klucz do czoków pomoże zrobić to z niewielkim wysiłkiem i jednocześnie zapobiegnie ich uszkodzeniu. Nie należy używać zbyt dużej siły, by nie uszkodzić gwintów ani samego czoka. Jeśli nie masz klucza, nie szukaj alternatywnych sposobów na wykręcenie czoków, bo możesz je zniszczyć — zamiast tego kup nowy klucz. Stacjonarnie w Krakowie możesz to zrobić np. w sklepie Knieja.

Krok 3: Czyszczenie czoków za pomocą szczotki nylonowej

Jak czyścić czoki? Przede wszystkim — delikatnie, ale konsekwentnie i cierpliwie. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, szczotkę nylonową możesz zamontować np. na wkrętarkę i w ten sposób czyścić czoki od środka. Jeśli sama szczotka nylonowa nie wystarczy (a niestety zdarza się to przy dłużej nie czyszczonych broniach), możesz spróbować z miedzianą lub brązową.

Jeśli chodzi o technikę czyszczenia czoków: jedną ręką trzymaj wkrętarkę ze szczotką, drugą delikatnie przesuwaj czoki góra-dół, w osi szczotki, by wyczyścić całe wnętrze.

Na koniec delikatnie postukaj czokiem, np. o kartkę papieru czy ściereczkę, by go wytrzepać 

Krok 4: Czyszczenie czoków zmywaczem i szczoteczką

Połóż czok na ściereczce i spsikaj go zmywaczem do zabrudzeń. Szczotką do lufy wyczyść je od środka, szczoteczką do gwintów — od zewnątrz, krótkimi, mocnymi ruchami. 

Po wyczyszczeniu kolejnych warstw brudu użyj więcej zmywacza, przetrzyj czok ściereczką i powtórz rutynę do skutku, aż będzie czysty z zewnątrz i od wewnątrz. Najczęściej potrzebne jest kilka, ok. 3-5 takich cykli.

Krok 5: Czyszczenie lufy

Oczywiście wyczyszczenie samych czoków nie wystarczy. Ponieważ zgromadziłeś już wszystkie niezbędne narzędzia, wyczyść też lufę. Użyj szczoteczki nylonowej zamontowanej na wkrętarkę lub wyczyść środek ręcznie, bez wkrętarki (choć zajmie to dłużej).

Na tym etapie też skorzystaj ze zmywacza do zabrudzeń — niewielką ilość wlej do środka i przystąp do czyszczenia wnętrza lufy większą, miękką szczotką dedykowaną tej czynności, przez całą jej długość, na wylot.

Krok 6: Zabezpieczenie czoków

Na koniec zabezpiecz czoki przy użyciu wysokotemperaturowego smaru ceramicznego do broni. Jak to zrobić? Smar nałóż na palec jednej dłoni, a w drugą złap czok i powoli obracaj, by pokryć całą powierzchnię czoka od zewnątrz.

Wskazówka: Nie dawaj smaru do wnętrza czoków, nie ma takiej potrzeby.

Krok 7: Ponowny montaż

Zamontuj czoki do broni z powrotem przy pomocy specjalnych kluczy. 

Gotowe! Wiesz już, jak wyczyścić czoki do broni od początku do końca.

Sprawdź również nasz poradnik dotyczący czyszczenia czoków broni w formie wideo!