Nie da się ukryć, że wraz z rosnącym rozwojem urbanizacji i budową nowych mieszkań oraz domów w pobliżu obszarów leśnych, można zauważyć wzrost obecności dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych przez ludzi. W obecnych czasach nie tylko dziki stanowią poważny problem, ale i również szopy pracze czy jenoty, które hałasują i niszczą rzeczy wartościowe dla człowieka. Czy wobec problemów, jakie generuje obecność dzikich zwierząt w terenach miejskich, polowanie na jenoty jest legalne w Polsce? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu!
Czy można polować na jenoty?
Nieczęsto zdarza się, że na dany gatunek zwierzyny można polować przez cały rok. Jednak, jeżeli chodzi o jenoty, szopy pracze oraz norki amerykańskie, to na te małe ssaki polowanie jest dozwolone przez cały rok. Takie zasady wynikają z faktu, że są to zwierzęta uznawane za szkodniki. Ich obecność w pobliżu ludzi wiąże się z wszelkiego rodzaju problemami, takimi jak hałas czy też niszczenie mienia. Polowanie na te gatunki ssaków jest nie tylko kwestią kontroli populacji, ale także próbą minimalizacji negatywnych skutków ich obecności, zarówno dla ludzi, jak i również środowiska.
Czy na jenoty wolno polować w nocy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polowanie w nocy jest dozwolone tylko na określone gatunki zwierząt, które zostały wyraźnie wymienione w rozporządzeniu. Zalicza się do nich wyłącznie dziki, gęsi i kaczki oraz piżmaki i drapieżniki. Warto jednak wiedzieć, że jenoty i szopy pracze przestały być uznawane za drapieżniki, co oznacza, że legalne polowanie na tę zwierzynę jest możliwe wyłącznie w dzień.
Polowanie na jenota — jak go rozpoznać?
Jak rozpoznać jenota? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech fizycznych, a także zachowań tego gatunku. Jenot to średniej wielkości ssak z rodziny psowatych, który swoją wielkością przypomina małego lisa, natomiast jego chód zbliżony jest do szopa lub borsuka. Cechą charakterystyczną jenota są zaokrąglone uszy, krótki oraz szpiczasty pysk, a także gruby ogon. Jego kolory często są płowo-bure lub brunatno-szare z czarnym nalotem. Warto wiedzieć, że zimą futro jenota ciemnieje i staje się grubsze oraz gęstsze.
Jenoty są aktywne przede wszystkim w porze nocnej, co może utrudniać polowanie na tę zwierzynę. Nierzadko jednak można je zauważy w ciągu dnia, a zwłaszcza w okresie, gdy wychowują młode. To sprytne zwierzęta, które posiadają dobrze rozwinięty zmysł węchu, a także umiejętność pływania i nurkowania za pokarmem. Ich wzrok nie jest jednak mocną stroną.
Jak polować na jenoty?
Polowanie na jenoty może odbywać się z zastosowaniem różnych metod. Jednym z popularnych rozwiązań jest polowanie z zasiadki, w pobliżu nor tych zwierząt. Równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku polowanie z podchodu, a wszystko za sprawą tego, że jenot posiada słabo wyostrzony zmysł wzroku. Dbając o odpowiednią odzież myśliwską z kamuflażem, można po cichu zakraść się do zwierzyny, aby ją upolować.
Niektóre jenoty mogą również reagować na wab. Odgłosy, takie jak pisk myszy czy kniazienie zająca, choć nie są typowe, to jednak mogą pomóc zwabić zwierzynę z nory.
Jaka broń na jenota?
Na jenoty można polować z dwóch rodzajów broni: z broni śrutowej oraz broni o lfach gwintowanych. Jenot jest znany ze swojej wytrzymałości, dlatego z bliska można użyć śrutu nr 2. W przypadku odległości od 30 do 40 metrów zaleca się stosowanie śrutu nr 0, co zwiększy pewność trafienia i zminimalizuje ryzyko, że zwierze zostanie wyłącznie postrzelone.
Polowanie na jenota a trofeum
Jakie trofeum, które będzie stanowić pamiątkę po udanej wyprawie łowieckiej, można zdobyć z jenota? Podobnie jak w przypadku większości małych zwierząt, trofeum stanowi czaszka oraz skóra.