Populacja wilków w Polsce utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, szacując obecnie liczbę osobników na około 2000. To właśnie ta niewielka liczba sprawia, że wilki podlegają ochronie prawnej. Niemniej jednak — pomimo tej ochrony — istnieją pewne sytuacje, które dopuszczają możliwość zapolowania na tę zwierzynę. Oznacza to, że wbrew pozorom polowanie na wilki nie jest całkowicie zakazane w Polsce. Kiedy polowanie na wilki jest legalne? Jakie kary grożą za nielegalne polowanie w Polsce? Poznaj odpowiedzi!
Polowanie na wilki w Polsce — czy jest legalne?
Zasady dotyczące polowań na wilki w Polsce uległy istotnym zmianom w 1995 roku, kiedy to zostały one formalnie objęte ochroną prawną. Początkowo, ta ochrona obejmowała jedynie pewne obszary Polski. Jednak już trzy lata później, czyli od 1998 roku, wilki zyskały status chronionego gatunku na terenie całego kraju. Oznacza to, że polowanie na wilki w Polsce nie jest legalne. Jaka kara grozi za upolowanie tej zwierzyny?
Kary za polowanie na wilki
Polskie prawo przewiduje stosunkowo wysokie kary dla myśliwych, którzy nielegalnie polują na dziką zwierzynę, w tym wilki, które stanowią główny temat tego artykułu. Za polowanie na wilki może grozić grzywna lub kara pozbawienia wolności, wynosząca nawet 5 lat.
Kiedy polowanie na wilki jest legalne?
Jak już zostało wspomniane, choć wilki objęte są ścisłą ochroną w Polsce, to polowanie na tę zwierzynę nie jest całkowicie nielegalne. Istnieją pewne wyjątki, w których polowanie na wilki jest dozwolone.
Polowanie na wilki dopuszcza się w sytuacji, w której zwierzyna ta stanowi realne zagrożenie dla ludzi lub ich zasobów. W przypadku potwierdzonego zagrożenia, organy odpowiedzialne za ochronę środowiska mogą wydać specjalne zezwolenie na odstrzał wilka w celu zapobieżenia ewentualnym szkodom.
Jednakże, co raz więcej krajów, w których polowanie na wilki jest dozwolone na tych samych zasadach co w Polsce, rozważa poluzowanie przepisów. Przykładem takiego kraju jest Francja, która — choć populacja wilków nie jest tam wysoka — to zdecydowała się na opublikowanie regulacji ochrony tego gatunku i zezwolenie na łatwiejszy odstrzał, w dodatku przy użyciu termowizji myśliwskiej. W dodatku coraz więcej krajów zezwala na odstrzał większej liczby osobników, niż w latach poprzednich. Czy to znaczy, że polowanie na wilki w Polsce może kiedyś być legalne?
Czy polowanie na wilki w Polsce będzie kiedyś legalne?
Wilki zamieszkują tereny leśne, gdzie mają swoje źródło schronienia i pożywienia. Jednakże, w ostatnich latach coraz częściej obserwuje się zmiany w zwyczajach tej zwierzyny — zbliżają się one do miejsc zamieszkiwanych przez ludzi.
Choć wilk nie zaatakuje człowieka bez powodu, to jednak wizja napotkania go na swojej drodze nie jest optymistyczna. Ludzie nie tylko obawiają się o swoje bezpieczeństwo, ale coraz więcej osób zgłasza przypadki ataków wilków na zwierzęta rolne i to nie tylko na terenie Polski, ale i w całej Europie. Prowadzi to przede wszystkim do ogromnych strat gospodarczych dla rolników. Pytanie o legalność polowań na wilki staje się zatem jednym z elementów szerszej dyskusji. Choć kiedyś polowanie na wilki może być całkowicie legalne, to na ten moment wizja ta jest bardzo odległa.
Kraje, w których polowanie na wilki jest legalne
W przeciwieństwie do wielu krajów, które uznają wilki za chronione gatunki, istnieją państwa, w których polowanie na te dzikie drapieżniki jest legalne. Wśród tych państw znajdują się kraje skandynawskie, jak Norwegia, Szwecja czy Finlandia. Również wschodnia część kontynentu nie ma restrykcji związanych z polowaniem na wilki. Aktywność ta jest legalna również w Białorusi, Rosji oraz Estonii.
Zobacz także jakie są rasy psów myśliwskich.