Jak zapisać się do Polskiego Związku Łowieckiego?
24 September 2023
Jak zapisać się do Polskiego Związku Łowieckiego?

Myślistwo, to nie tylko pasja, ale również zobowiązanie do przestrzegania ustalonych norm i regulacji, za pomocą których chroni się faunę oraz florę. Nie jest to jednak droga dla każdego, a jedynie dla osób, które przejdą przez odpowiedni proces kształcenia, a także zdadzą egzamin teoretyczny i praktyczny na myśliwego. W jakim celu oraz jak zapisać się do Polskiego Związku Łowieckiego? Poznaj niezbędne kroki do zapisania się do PZŁ!

Czym jest Polski Związek Łowiecki?

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) powstał w 1923 roku w Warszawie. Początkowo nosił nazwę Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, sześć lat później przekształcił się w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich, a dopiero w 1936 roku przyjął swoją obecną nazwę. Na dzień dzisiejszy jest największą organizacją myśliwską w Polsce, która zrzesza zarówno osoby indywidualne, jak i lokalne koła łowieckie. Warto zaznaczyć, że członkowie tego związku skupiają się nie tylko na polowaniu, ale i również angażują się w monitorowanie populacji zwierzyny, edukację, a także zachowanie bioróżnorodności. 

Polski Związek Łowiecki na przestrzeni lat

W 2023 roku Polski Związek Łowiecki obchodził swoje setne urodziny. Z tej okazji pojawiło się podsumowanie dotyczące statystyk, które są naprawdę interesujące. Początkowo organizacja zrzeszała 11 700 osób (z 50 000 uprawiających myślistwo w kraju), natomiast obecnie do związku należy 126 702, w tym 4823 kobiet. Jeżeli chodzi o liczbę kół łowieckich, należących do organizacji, to jest ich 2770. Statystyki te pokazują, jak bardzo rozwinęło się myślistwo w Polsce na przestrzeni lat. Ale jak się zapisać do polskiego związku łowieckiego?

Mężczyzna zapisujący się do Polskiego Związku Łowieckiego

Jak się zapisać do polskiego związku łowieckiego?

Aby dołączyć do Polskiego Związku Łowieckiego, zgodnie ze Statutem Zrzeszenia trzeba podjąć kilka kroków. W pierwszej kolejności należy złożyć deklarację członkowską w biurze Zarządu Okręgowego w swoim miejscu stałego zamieszkania. Deklaracja ta zostanie wydrukowana na miejscu w biurze Zarządu Okręgowego. Wymagane jest także dokonanie wpłaty wpisowego oraz składki członkowskiej.

W formie elektronicznej lub papierowej należy dostarczyć zdjęcie dowodowe — jest ono wymagane do nowego wzoru legitymacji członkowskiej. Z aktualnymi cenami za wpisowe, składkę członkowską i legitymację można zapoznać się na oficjalnej stronie PZŁ: https://www.pzlow.pl/. Przed przyjściem do zarządu należy uiścić wszystkie opłaty za pomocą przelewu, a także uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, które dostępne jest w sądzie okręgowym.

Kto może zostać członkiem PZŁ?

Aby zostać członkiem Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), osoba fizyczna musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi być ona pełnoletnim obywatelem Polski oraz w pełni korzystać z praw obywatelskich. Jeżeli chodzi o pozostałe warunki, to nie może być ona karana za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim. To jednak nie wszystkie warunki. W celu dołączenia do PZŁ należy odbyć staż kandydacki oraz szkolenie przeprowadzone w Polskim Związku Łowieckim, a także zdać egzamin na myśliwego. Dopiero po spełnieniu tych warunków można złożyć deklaracje o przystąpienie do organizacji, a także uiścić wpisowe i inne, wskazane wyżej opłaty. 

Kilka istotnych informacji

Tym, o czym należy pamiętać, jest fakt, że przynależność do Polskiego Związku Łowieckiego powinna zostać uzyskana w ciągu 5 lat od momentu otrzymania podstawowych uprawnień do polowania. Co w przypadku, gdy termin ten zostanie przekroczony? W takim wypadku osoba, która nie została przyjęta do PZŁ, traci swoje uprawnienia do wykonywania polowania, dlatego tak ważne jest, aby nie przegapić tego terminu.