Facebook

Korzenie firmy KAHLES sięgają roku 1823, kiedy to Simon Ploessl założył manufakturę optyczną, którą w roku 1898 przejął Karl Kahles. Ploessl jest znany głównie jako twórca pierwszego okulara achromatycznego, rewolucyjnego - jak na owe czasy - wynalazku. “Achromatyczny” oznacza system soczewek korygujących kolor.

1908 – W następstwie nagłej śmierci założycieli, firmę KAHLES przejęło nowe pokolenie: Ernst i Karl Kahles junior – z dobrym skutkiem – unowocześnili i rozszerzyli zakres produktów.

1926 – KAHLES wprowadził pierwsze lunety serii HELIA – świetne lunety z szerokim polem widzenia.

1945 – Frederick Kahles III podjął się niełatwego zadania odbudowy przedsiębiorstwa, które doznało bardzo poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej. Ten z wykształcenia lekarz wyspecjalizował się w produkcji lunet i wkrótce poprowadził firmę ku nowym sukcesom.

1960 – KAHLES jako pierwszy wyprodukował lunety wodoszczelne, wykorzystując specjalne pierścienie uszczelniające własnego patentu. Wkrótce został również unowocześniony model HELIA i wprowadzono legendarne lunety serii HELIA SUPER.

1972 - KAHLES jako pierwszy wprowadził do produkcji seryjnej multi-powłoki na wszystkich powierzchniach szkło-powietrze. Nowe powłoki AMW po raz pierwszy w historii optyki umożliwiły ponad 90-procentową transmisję światła, co po dziś dzień stanowi standard w dobrych lunetach. Nowa generacja lunet HELIA wciąż podwyższa światowe standardy optyki precyzyjnej, działając niezawodnie nawet w ekstremalnych warunkach.

1998 – Z okazji 100-lecia swojego istnienia KAHLES poczynił milowy krok w historii lunet wprowadzając serię HELIA COMPACT o doskonałych właściwościach optycznych, niezwykłym polu widzenia, kompaktowej budowie i typowej dla KAHLESA ostrości. Myśliwi na całym świecie szybko docenili te zalety.

2000 – Pojawiła się nowa linia lornetek KAHLES, a jednocześnie oferta serii HELIA COMPACT poszerzyła się o lunety różnej mocy.

2003 - Efektem pracy projektantów, optyków i techników firmy KAHLES na rynku pojawia się nowa, ulepszona luneta serii CSX z cyfrowym systemem podświetlenia i lekką, bardzo wytrzymałą, kompaktową konstrukcją.

2005 - KAHLES wprowadza nową linię lunet myśliwskich CS z innowacyjnym rozwiązaniem wielokrotnych ustawień zero, tzw. „multizerOTM”, które ma na celu zmaksymalizować precyzję celowania na każdą odległość. Nowoczesna linia CBX z najszerszym zakresem pola widzenia - zwiększonym o 17% doskonale sprawdza się nawet przy najsłabszym świetle i w nocy.

2006 – Na rynku pojawiają się modele lunet KAHLES z linii CT, wykonane z super-lekkiego stopu aluminium, wyposażone w mikromechanizm „multizerOTM” pozwalający ustawić lunetę na 5 różnych odległości lub 5 typów naboi na jedną odległość.

2007 – W lunetach CSX i CBX zastosowano mikromechanizm podświetlenia siatki celowniczej, który w zależności od pozycji, w jakiej znajduje się luneta, wyłącza się, bądź aktywuje samoistnie. Każda generacja rodziny Kahles wnosiła coś nowego w rozwój firmy, dbając by w każdych czasach zajmowała ona pozycję leadera swojej branży na świecie. Nacisk na absolutnie najwyższą jakość i nieustające poszukiwania innowacyjnych i jednocześnie przyjaznych dla użytkownika rozwiązań konsekwentnie przez lata prowadziły firmę KAHLES do osiągnięcia statusu wiodącego producenta optyki na przestrzeni ostatniego stulecia. Dziś odniesienie to przekłada się na niezawodność marki, niezwykłą jakość obrazu i czystą, ergonomiczną formę.

Produkty KAHLES są najlepsze jak na swoje czasy i dyktują standardy, za których inni producenci próbują nadążać.

W sercu Wiednia KAHLES zatrudnia najwyższej klasy profesjonalistów, a wśród nich inżynierów-projektantów, wysoko wyspecjalizowanych mechaników, specjalistów ds. wytwarzania narzędzi, optyków, specjalistów ds. powłok i innych. Ciągłe wewnętrzne szkolenia, sesje dokształcające i własne, bardzo rygorystyczne przepisy jakościowe zapewniają typowy dla produktów KAHLESA najwyższy poziom jakości. Działy: badań i rozwoju, warsztat mechaniczny, pracownia optyczna, wytwórnia powłok, linia montażowa, dział kontroli jakości, jak również wszystkie działy serwisowe i pomocnicze, zlokalizowane są w tym samym miejscu od 1898 roku.

Od 1898 roku KAHLES wciąż wyprzedza konkurencję nie tylko w jakości, ale również w projektach. Tradycja wielu pokoleń rodziny Kahles zobowiązuje. KAHLES oferuje swojej wciąż powiększającej się klienteli optykę o nadzwyczajnej precyzji i ostrości, nowoczesną i praktyczną zarazem.

Klient po raz pierwszy zakupujący wyrób marki KAHLES pozostaje zwykle wierny tej marce.

Historia zaginionej lunety

Pod koniec września w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pewien myśliwy wybrał się na polowanie w malownicze tereny Alp austriackich, wyposażony w broń Mannlicher Luxus z lunetą KAHLES HELIA Super 6x42. Na malowniczych zboczach 2,5-tysięcznej góry, tuż pod wierzchołkiem, na wysokości 2300 m, udało mu się ustrzelić dorodną łanię, po czym oparł broń o skałę i wspiął się na szczyt po swoje trofeum. W drodze powrotnej wrócił do miejsca, w którym – jak był przekonany - zostawił broń opartą o skałę. Całe popołudnie spędził na jej poszukiwaniu na zboczu góry. Jednak bez rezultatu. Dopiero zapadający zmierzch zmusił go do powrotu. Wiele razy wracał później w to miejsce i gruntownie je przeszukiwał. Broń wraz z lunetą znikła bez śladu...
Mijały miesiące, lata, dziesięciolecia… Broń z lunetą stała tak oparta o skałę w palącym słońcu, kurzu, w czasie gwałtownych burz, ulewnych deszczy, wśród lodu i śniegu.
Po prawie trzydziestu latach, młody myśliwy z pobliskiej wioski wyruszył na polowanie na kozice. Tuż pod szczytem zobaczył piękną kozicę, wycelował i strzelił. Kozica upadła kilka metrów w dół. Schodząc po swój łup dokonał niesamowitego odkrycia. Przy skale stała stara, zniszczona i zardzewiała strzelba - smutny obraz tego, co kiedyś musiało być dumą właściciela. Kiedy jednak spojrzał przez zamontowaną na strzelbie lunetę, nie mógł uwierzyć własnym oczom: obraz był ostry, przejrzysty, z krzyżem celowniczym na swoim miejscu. Części stalowe lunety były co prawda pokryte rdzą, ale aluminiowe pozostały w doskonałym stanie. Można było odczytać wyraźny napis na tubusie okulara lunety: K. KAHLES WIEN, HELIA Super 6 S2, nr 179075. Wszystkie części mechaniczne, regulacja powiększenia i podniesienia obrazu działały perfekcyjnie. Luneta wstawiona przez dziesiątki lat na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne zachowała swoje właściwości wodoszczelne. Po ustaleniu właściciela znaleziska firma KAHLES odkupiła od niego niezwykłą lunetę razem z bronią, na której była zamontowana. Analiza rentgenowska wykazała, że broń była naładowana, ale zabezpieczona.
To nietypowe znalezisko jest w chwili obecnej największą dumą firmy KAHLES i stanowi nie lada atrakcję na wszystkich wystawach i pokazach jej produktów jako najlepszy dowód trwałości, solidności i niezawodności doskonałej optyki austriackiej firmy KAHLES. 

Dodatkowe materiały

<

Nowości

Helia 5 2,4-12x56
8 390,00 PLN
Helia 5 1,6-8x42
7 790,00 PLN

Polecane produkty

Helia 5 2,4-12x56
8 390,00 PLN
Helia 5 1-5x24
7 190,00 PLN
Szybki kontakt

 

F.H. "KNIEJA" Mariusz Rubiś

31-534 Kraków, Aleja Daszyńskiego 32

Godziny otwarcia sklepu:
Pn - Pt: 10:00 - 18:00
So: 10:00 - 14:00

Telefon: +48 12 421 82 33, +48 12 292 10 20
Fax: +48 12 421 46 19

E-mail: sklep@knieja.com.pl